UWAŻAJ NA GESTY ZA GRANICĄ

Podróże kształcą, lepiej więc przeczytaj ten poradnik, czego unikać podróżując po krajach świata. Dzięki temu unikniesz wielu przykrych wpadek i nieprzyjemnych sytuacji. Nie sposób wymienić wszystkich obraźliwych gestów, biuro podróży Proxima Travel opisuje kilka z nich:

 

Kiwanie głową
Potakiwanie głową w Bułgarii oznacza nie. I na odwrót. Może to sprawiać wiele problemów z porozumieniem się, gdy nie znamy zwyczajów panujących w danym kraju. Podobnie jest w Iranie, Indiach i Turcji.


Gest autostopowicza
Podróżując po Grecji staraj się unikać gestu autostopowicza, czyli nie wyciągaj kciuka do góry. Może to zostać potraktowane jako zaproszenie do seksu analnego. O ile w USA oraz Polsce ten gest oznacza aprobatę, to już w Iranie i Grecji może zostać uznany jako bardzo znieważający.


Piąteczka
By uniknąć nieprzyjemnych sytuacji nie przybijaj także nikomu „piątki”, a najlepiej w ogóle nie pokazuj tego gestu. Możesz tym śmiertelnie obrazić Greka i wywołać u niego agresję. 


Znak OK

Popularny znak OK, czyli kółko z palca wskazującego oraz kciuka nie wszędzie jest ok. Używając tego znaku w Grecji nazwiesz kogoś homoseksualistą. Unikaj tego gestu również w Brazylii, Turcji i Ameryce Łacińskiej.


Przywoływanie palcem

Tego gestu używaj lepiej w Polsce. W krajach azjatyckich może stanowić on obrazę, gdyż oznacza przywoływanie psa. Przywoływanie palcem kobiety jest jednoznaczne z określeniem jej jako prostytutki w Australii i Ameryce Łacińskiej. Nie próbuj używać tego gestu także na Filipinach.


Nie pokazuj rogów

We Włoszech można szybko oberwać pokazując tzw. „rogi”, czyli wyciągając jednocześnie palec wskazujący i mały. Pokazując taki ruch żonatemu mężczyźnie nazwiesz go po prostu rogaczem. Lepiej pohamuj się od pokazywania go także w Hiszpanii i we Włoszech. Z kolei w Brazylii możesz go używać bez ograniczeń.


Znak zwycięstwa

Popularny w Polsce znak victorii, czyli zwycięstwa, pokazywany jednak zewnętrzną stroną do odbiorcy absolutnie nie nastawi do nas nikogo pokojowo w krajach anglosaskich. Wręcz przeciwnie. Ten znak wywoła u Brytyjczyka złość i agresję.