6 RZECZY, O KTÓRE WARTO ZADBAĆ PRZED WYJAZDEM ZA GRANICĘ

I Zadbaj o dokumenty
Przed wyjazdem koniecznie sprawdź, czy Twój paszport i dowód osobisty są ważne. Dokumenty powinny być czytelne i niezniszczone. Jeśli zamierzasz podróżować samochodem, weź ze sobą również prawo jazdy i dokument rejestracyjny.

 

 II EKUZ

Koniecznie musisz posiadać EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Zapewnia ona podstawową opiekę zdrowotną poza granicami kraju. Jeżeli chcesz jednak zabezpieczyć się na wszystkie okoliczności, musisz wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Obowiązuje ona na terenie 27 państw Unii Europejskiej.


Aby wyrobić kartę EKUZ należy zgłosić się do właściwego dla miejsca zamieszkania oddziału NFZ. Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę, gdyż na kartę trzeba czasem kilka dni poczekać. W przypadku wyjazdów turystycznych jej ważność wynosi dwa miesiące.


III Bezpieczeństwo
Sytuacja panująca na świecie coraz częściej wzbudza strach turystów. Warto więc wybierać kraje, które są uznawane jako bezpieczne. Jak to sprawdzić? Odwiedź stronę internetową Ministerstwa Spraw Zagranicznych i sprawdź, czy kraj do którego się wybierasz nie jest oznaczony jako niebezpieczny.  https://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/ostrzezenia_dla_podrozujacych


IV Zarejestruj się

Warto również zarejestrować swój wyjazd w serwisie ”Odyseusz”, gdyż w przypadku nieprzewidzianych sytuacji MSZ będzie mogło nawiązać z nami kontakt i udzielić Ci pomocy. Rejestracja zajmie Ci dosłownie kilka minut, a może okazać się bardzo pomocna.


V Ważne numery

Pamiętaj, aby przed wyjazdem zapisać sobie numery telefonu do operatora, który zorganizował Twój wyjazd oraz numer telefonu do ambasady polskiej w danym kraju. Swojej rodzinie, która pozostaje w Polsce zostaw również adres swojego hotelu. To może pomóc w nieoczekiwanych sytuacjach.


VI Szczepienia

Wyjeżdżając w odległe kraje egzotyczne, musisz się zaszczepić. Jednym z podstawowych szczepień obowiązkowych jest szczepienie przeciwko żółtej febrze. Warto jednak zabezpieczyć się również przeciwko durowi brzusznemu, tężcowi i błonicy, żółtaczce, zakażeniom meningokokowym. Szczepienie pozwoli uchronić Cię przed poważnymi chorobami podczas urlopu, a nawet może uratować życie.