WAKACJE Z DZIECKIEM - KRÓTKI PORADNIK

Wielu z nas decydując się na wakacje zadaje sobie przed zakupem wycieczki podstawowe pytanie: co z dziećmi? Jak to co – dzieci jadą/lecą oczywiście z nami! Jednak aby wybrać dobrą wycieczkę i by dobrze przygotować się do takich wakacji z dziećmi, należy zastanowić się nad kilkoma kwestiami.

 

Wakacje z dzieckiem - krótki poradnik

 

 

Po pierwsze: miejsce

Ofert wycieczkowych jest wiele. Wybierz w pierwszej kolejności taką ofertę, która jest dla ciebie atrakcyjna. Wybieraj miejsca ciekawe, piękne, wygodne. Sprawdź czy organizator wycieczki przewiduje miejsca i organizację podróży dla dziecka. Gdy wybierzesz miejsce, sprawdź opinie o tym miejscu, poczytaj jak przedstawia się kwestia animacji dla dzieci. Jeśli organizator gwarantuje animatorów dla dzieci, jesteś „w domu” – dziecko nie będzie się nudziło.

 

Po drugie: atrakcje

Wspomniane już atrakcje są bardzo istotne jeśli chodzi o wypoczynek z dzieckiem. Jest to kwestia nie tyle wygody rodziców, ale tego by dziecko nie nudziło się w czasie pobytu w obcym kraju i by dziecko również miało poczucie wypoczynku, również aktywnego wypoczynku.

Przed zakupem wycieczki można uzyskać od organizatora wiele informacji o tym jakie atrakcje organizowane są na terenie hotelu, w którym będą nocowali goście.

 

Po trzecie: transport

Kwestia tego w jaki sposób dostaniecie się na wakacje również jest nie bez znaczenia. Środki transportu są różne, najpopularniejsze to oczywiście samolot i autokar. Przed kupnem wycieczki zastanów się czy stan zdrowia (np. choroby lokomocyjne, choroby układu krążenia, inne poważne schorzenia) nie dyskwalifikuje niektórych środków transportu. Przed wyjazdem zadbaj również o odpowiednie środki na chorobę lokomocyjną dla wszystkich pasażerów.

 

Po czwarte: Pakowanie

Możesz sobie wmawiać, że pakowanie to prosta sprawa i można zostawić to na ostatnią chwilę. To niestety nieprawda! Aby niczego nie zapomnieć i by mieć wszystko dobrze zorganizowane, przygotuj sobie dokładną listę rzeczy, które musisz przygotować przed wyjazdem. Zaplanuj ile i jaką odzież spakować dla dziecka – pamiętaj, że nawet w ciepłych krajach wieczory mogą być chłodne – zapakuj więc dla maluszka jakieś okrycie wierzchnie. Nie przesadzaj z ilością bagażu – dowiedz się czy hotel gwarantuje ręczniki (raczej każdy gwarantuje), zapakuj tylko potrzebne rzeczy – w takiej ilości, by czuć się komfortowo. Pamiętaj – nie jedziesz tam (raczej) na zawsze! Nie zabieraj całej szafy J

Zapakuj lekarstwa – tam gdzie jedziesz zakup leków może być utrudniony lub wręcz niemożliwy. Jeśli ty i twoi bliscy macie zapotrzebowanie na konkretne medykamenty, koniecznie zapakuj je ze sobą. Obowiązkowo weź także leki na biegunkę i wymioty, plastry, bandaż, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. To podstawowy zestaw, który każdy podróżny powinien mieć w walizce.

Zapakuj też ulubione zabawki swojego dziecka. Pamiętaj, że dziecko ma swoje ulubione zabawki, z którymi na przykład zasypia lub po prostu w ich obecności czuje się bezpiecznie.

 

Po piąte: jedzenie

Jedzenie to bardzo delikatna kwestia. Pomijając nawet kwestię tego, że niemowlęta muszą być karmione pokarmem matki lub innym dedykowanym mlekiem, kaszkami itd. żywienie małych dzieci jest dosyć specyficzną kwestią. Dzieci jedzą potrawy delikatne, mało przyprawione, w małych porcjach, z bezpiecznych pokarmów. Jeśli więc wybierasz się do egzotycznego kraju, a Twoje dziecko na przykład cierpi na nietolerancję laktozy, alergie pokarmową lub inne zaburzenia trawienia, dowiedz się jak wygląda kwestia żywienia w hotelu w którym będziesz nocować.

 

Po szóste: bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo to w zasadzie kwestia pierwszorzędna. Pamiętaj aby zabrać ze sobą niezbędne dokumenty potwierdzające wasze tożsamości. W zależności od tego do jakiego kraju się wybieracie, konieczne może być wyrobienie paszportu dla dziecka. Pomyśleć o tym należy odpowiednio wcześnie – na paszport można czekać nawet 30 dni!

Po przybyciu do hotelu (czasami wcześniej) organizator wszystkim uczestnikom wypoczynku rozdaje specjalne gumowe lub tekstylne opaski na ręce – dzięki temu obsługa hotelu rozpoznaje was, a i sami uczestnicy wycieczek rozpoznają się w mieście w którym przebywają. Pamiętaj o tym, że czasami taka bransoletka może uratować Cię z opresji.

 

Po siódme: głowa

Niezależnie od tego gdzie się wybierasz – jedź na wycieczkę z głową! Baw się, odpoczywaj, ale zachowuj się odpowiedzialnie i ostrożnie.