WAKACYJNE PAMIĄTKI, CZYLI CO PRZYWIEŹĆ Z PODRÓŻY I JAK NIE NAROBIĆ SOBIE KŁOPOTÓW?

 

Wybierasz się na wakacje za granicę, a po cudownie spędzonym urlopie wracasz do kraju z pamiątkami dla całej rodziny – tak wygląda scenariusz udanych wakacji. Ale nie wszyscy przywożą takie pamiątki o jakich marzyli – niestety nadal bardzo często na lotniskach i przy odprawach zdarzają się stresujące sytuacje, kiedy to okazuje się, że turysta próbuje wywieźć z wakacyjnego kurortu pamiątkę zakazaną!

Choć wydaje się, że niektóre z zakazanych przedmiotów znalazły się na tej liście przypadkiem, wcale tak nie jest. Oto lista najważniejszych PAMIĄTEK, których NIE MOŻNA przywozić z wakacji:

 

 

 • Wyroby skórzane (ze skór krokodyla, warana, węży z rodziny dusicieli)
 • Biżuteria z korali rafotwórczych
 • Muszle i wszelkie wyroby z muszli małż mórz tropikalnych
 • Skóry i trofea z martwych niedźwiedzi
 • Środki medycyny alternatywnej wykorzystujące elementy niedźwiedzia (skórę, tłuszcz, krew)
 • Kości morsów, kości wielorybów
 • Wyroby ze skór zebry, antylopy
 • Wypchanych ptaków drapieżnych
 • Kawior z ryb jesiotrowatych (można przewieźć nie więcej niż 125g)
 • Rośliny owadożerne, niektóre gatunki kaktusów, wilczomleczy (co ciekawe dotyczy to zarówno kwiatów żywych, jak i cebulek, bulw)
 • Wyroby ze skorup żółwia
 • Wyroby z wełny wikunii i wełny shahtoosh
 • Skór i produktów wykonanych ze zwierząt kotowatych i wilków
 • Pamiątek wykonanych z wielorybów
 • Małp, papug, ptaków drapieżnych oraz żółwi lądowych
 • Produkty tradycyjnej medycyny chińskiej, które zawierają części tygrysa, rogi nosorożca, piżmo, pijawki lekarskie.
 • Nalewek na kobrach lub innych wężach

 

Co można przywieźć za specjalną zgodą?

 

 

W TURCJI, która słynie z przepięknego zdobnictwa, można kupić najpiękniejsze na świecie dywany. Jednak nie można wyjechać ot tak z dywanem z Turcji – aby zgodnie z prawem i bezpiecznie wrócić do kraju z nowym dywanem, należy mieć ze sobą dowód zakupu oraz certyfikat dyrektora lokalnego muzeum. W EGIPCIE dozwolone są pamiątki z niektórych gatunków i muszle , jednak w ilości nie większej niż 3 sztuki na osobę – jeśli macie wątpliwości, warto na miejscu zapytać swojego rezydenta o to co można, a czego lepiej nie zabierać.

 

 

 • Na teren Unii Europejskiej możemy wwieźć jako pamiątki z wakacji bez żadnych negatywnych konsekwencji:
 • Przetworzone okazy kokodylowych takie jak torebki, paski, wyroby galanteryjne – maksymalnie 4 sztuki na osobę
 • Muszle skrzydelnika olbrzymiego – maksymalnie 3 sztuki na osobę
 • Pławikoniki – maksymalnie 4 sztuki (martwe osobniki) na osobę
 • Muszle przydaczni – do 3 okazów na osobę (łącznie nie więcej niż 3 kg )

 

Pełną informację nt. norm ilościowych, pozwoleń oraz przedmiotów, których nie wolno przywozić do kraju, można znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Środowiska: www.mos.gov.pl czy na stronach Izb Celnych.

 

Z krajów europejskich bez żadnych obaw możemy przywieźć do 800 sztuk papierosów, do 400 sztuk cygaretek, do 200 cygar, do 10 litrów alkoholu etylowego, do 90 litrów wina, do 110 litów piwa. Jeśli wybieramy się poza kraje Unii, generalna zasada, która obowiązuje niemal wszędzie mówi o tym, że z opłat celnych związane są przedmioty o wartości do 430 euro. Limity nakładane są jedynie na produkty tytoniowe i alkoholowe – można przywieźć do 200 sztuk papierosów, do 100 sztuk cygaretek, do 50 cygar, do 1 litra wyrobów spirytusowych, do 2 litrów napojów o mocy 22%, 4 litry wina i 16 litrów piwa.

 

Do Polski możemy przywieźć do 5 kilogramów owoców, do 5 kilogramów  warzyw – jeśli zatem podoba nam się jakieś egzotyczne warzywo lub owoc, możemy sobie niewielką próbkę zabrać do domu. UWAGA! Jeśli przewozimy produkty mleczne lub mięsne, muszą być one przewożone w specjalnych pojemnikach.

 

Rośliny i zwierzęta będące przedstawicielami gatunków zagrożonych można przywieźć do Unii Europejskiej na podstawie odpowiednich zaświadczeń i zezwoleń, tzw. dokumentów CITES.

 

CZEGO lepiej nie przywozić ze względu na wierzenia?

Istnieje tez szereg „przeklętych” pamiątek, których według wierzeń lepiej nie zabierać ze sobą do domu

 

WENECJA: maski

Weneckie maski to produkt słynny na całym świecie. Tak pięknych i kolorowych masek nie znajdziemy w żadnym innym zakątku kuli ziemskiej. Istnieje jednak pewien przesąd, który mówi o tym, aby takich masek nie przywozić ze sobą do domu, ponieważ mogą przynosić pecha.

 

HAWAJE: przeklęta ziemia

Hawaje to tereny z liczną obecnością wulkanów. Turyści bardzo chętnie zabierają na pamiątkę odłamki lawy, ciekawy piasek wulkaniczny i fragmenty skał. Hawajska legenda głosi jednak, że nad tymi, którzy okradają hawajską ziemię z dóbr natury ciąży klątwa bogini PELE. Według wierzeń tubylców, zabranie ze sobą odłamków skały wulkanicznej czy też ziemi z okolic wulkanu może na turystę sprowadzić nieszczęście, chorobę, a nawet… śmierć. Bardziej przyziemne powody, dla których raczej nie warto zabierać ze sobą odłamków lawy to fakt, iż Hawajska Izba Turystyki apeluje o niedewastowanie tamtejszej przyrody.

 

AUSTRALIA: odłamki kamienia Uluru – Ayers Rock

Uluru to ogromny czerwony monoli, jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Australii. Uluru to ponad 35 kilometrów objętości i 350 metrów wysokości. Ten geologiczny fenomen odgrywa olbrzymią rolę w kulturze i lokalnych religiach.  Turyści bardzo często próbują przemycić odłamki skały jako pamiątkę z cudownego urlopu. Przy kontrolach na lotnisku zdarza się, że jeśli kontroler zauważy odłamek, nakazuje się zwrócenie go, a kamień odsyłany jest „na właściwe miejsce”.

 

TYBET: kamienie Dzi

Kamienie Dzi to popularne w Tybecie dekorowane kamienie z agatu, które kiedyś według wierzeń pełniły funkcję talizmanu. Dzisiejsze wykonywane są przez szamanów, zazwyczaj są fałszywe i wcale nie są wykonane z agatu - przestrzega się zatem przed przywożeniem takich pamiątek, ponieważ mogą przywołać złego ducha.