Wielkanoc za granicą

 

Tradycje wielkanocne mogą różnić się w zależności od państwa. Niektóre polskie zwyczaje nie są znane za granicą i praktykowane tylko przez nas. Jak wiadomo nie od dziś – co kraj, to obyczaj. Poznajmy tradycje mieszkańców różnych zakątków świata!

 

Obecnie Wielkanoc to dla wielu świetny pretekst by wybrać się na narty z rodziną lub złapać pierwszą opaleniznę w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich bądź w egzotycznym kraju. Jest to świetna okazja by spędzić ten czas inaczej niż dotychczas, a równocześnie celebrować Święta, ponieważ każdy kraj świętuje Wielkanoc na swój sposób.

 

Hiszpanie uroczyście świętują

Wielkanoc dla mieszkańców Hiszpanii to istotne święto, dlatego obchodzone jest bardzo uroczyście. Hiszpanie nie spędzają tego czasu jedynie w domach z rodziną, ale także biorą udział w widowiskowych procesjach przemierzających ulice miast. Mają również swoje tradycyjne, przepyszne potrawy, które przepełniają wielkanocne stoły.

 

Amerykanie polują na pisanki

Zapewne większości z nas właśnie z tym kojarzy się Wielkanoc w USA. Zajączek wielkanocny chowa jajka po całym domu czy ogrodzie, a zadaniem dzieci jest ich odnalezienie. Mogą to być czekoladowe jajka, przygotowane wcześniej pisanki czy drobne upominki. Jak widać jedni są obdarowywani przez dzwony inni przez zajączka. Wśród Amerykanów bardzo popularne jest również organizowanie wszelkiego rodzaju gier czy parad, na przykład parady wielkanocnych kapeluszy. Ten zwyczaj możemy zauważyć w Nowym Jorku.

 

Włosi ucztują

Włosi zwracają dużą uwagę na posiłki w Wielkanoc. Obiad składa się z baraniny, jagnięciny, przystawek i placków przypominających lecącego ptaka. Nie przygotowują natomiast jajek czy święconek. W niedzielę spotykają się rodzinnie po to, by w poniedziałek wyjechać na krótkie wakacje lub poza miasto na piknik.

 

Grecy malują jajka i rzucają garnkami

Podobnie jak w Polsce malują jajka, jednak mają do tego specjalnie przeznaczony dzień – jest nim Wielki Czwartek. Później stukają się nimi w Wielką Niedzielę. Dodatkowo Grecy wymieniają się także z najbliższymi drobnymi prezentami składającymi się z dekoracyjnych zajączków czy jajek. Gdy będziecie w Wielką Sobotę na Korfu, niech Was nie zdziwi poranny hałas. O poranku mieszkańcy wyrzucają przez okna na ulicę wszelkiego rodzaju gliniane i ceramiczne wazony i garnki. Tradycja mówi, że w ten sposób witają wiosnę i jednocześnie robią miejsce na nowe naczynia, w których będą przechowywać tegoroczne plony.