Wakacje z dzieckiem

 

Planujesz wakacje z dziećmi? Podpowiemy, na co zwrócić szczególną uwagę!

 

 

 

Zadbaj o dokumenty

Jeśli podróżujesz z dzieckiem musi ono posiadać odpowiednie dokumenty (nawet w przypadku dziecka poniżej dwóch lat) w zależności od wybranego kierunku musi to być dowód osobisty lub paszport (akt urodzenia nie jest wystarczającym dokumentem do przekraczania granic). Warto pamiętać, że dowód osobisty umożliwia podróżowanie tylko i wyłącznie do krajów Unii Europejskiej, do strefy Schengen lub innych krajów, które pozwalają przekraczać granicę na jego podstawie. Jeśli chcemy zabrać dziecko poza te strefy, wówczas potwierdzenie jego tożsamości będzie możliwe tylko za pomocą paszportu.

Wniosek o wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka składa się w dowolnym urzędzie gminy. Nie musi to być ten właściwy ze względu na miejsce zamieszkania. Może go wyrobić  rodzic, opiekun prawny, bądź kurator. Robi to w imieniu małoletniego. Co ważne, dziecko w wieku powyżej 5 rok użycia musi być obecne przy składaniu wniosku.

Wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka jest darmowe.


Wniosek o wydanie paszportu można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w kraju, a za granicą u konsula, bez względu na miejsce zameldowania. Wydanie paszportu osobie małoletniej następuje na wniosek rodziców lub opiekunów prawnych, złożony na piśmie w postaci papierowej, opatrzonym podpisem własnoręcznym, po złożeniu wymaganych dokumentów, pobraniu danych biometrycznych (za wyjątkiem dzieci do 12 roku życia) oraz wniesieniu należnej opłaty.

 

Wybierz odpowiedni kierunek i hotel

Podróżując z małym dzieckiem warto dobrać najpierw kierunek, a potem hotel tak by spełniał on odpowiednie warunki. Przykładowo, wybór Egiptu w sezonie letnim lipiec-sierpień lecąc z maluszkiem może okazać się niekomfortowy na miejscu ze względu na ogromny upał panujący tam w okresie naszych wakacji. Jeśli jednak wybór padł na ten kierunek, warto zadbać o to, by hotel miał dużo zieleni i cienia. Dobrymi kierunkami przy wyborze wakacji z dziećmi jest Turcja, Grecja, Bułgaria - klimat jest w tych miejscach łagodniejszy, a hotele przystosowane dla dzieci.

Najbardziej rozwiniętą infrastrukturą hotelową dla dzieci może poszczycić się Turcja, która oferuje najlepsze hotele pod tym względem: hotele z wielkimi aquaparkami, mini kluby, animacje - to coś czym tureckie hotele wyróżniają się na tle innych kierunków. Gdy wybierzemy już odpowiedni hotel, czas na wybór pokoju, który będzie spełniał oczekiwania. Najlepszym wyborem dla rodzin z dziećmi są pokoje rodzinne - są to pokoje z dwoma osobnymi pomieszczeniami.

 

Wybierz lotnisko

Lecąc z dzieckiem warto zadbać, by przejazd na lotnisko trwał jak najkrócej, aby dodatkowo nie męczyć malucha. Czasem (zwłaszcza przy lotach do egzotycznych krajów) zdarza się, że mamy do wyboru tylko odległe lotniska np. Warszawę lub Katowice, jednak przy wyborze bliższego kierunku warto zarezerwować imprezę z przelotem z lotnisk bliższych. Szczególnie atrakcyjne pod tym względem są loty bezpośrednio z lotniska w Zielonej Górze (Babimost) do Turcji oraz Bułgarii.

 

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Każdemu turyście, nie tylko temu, który podróżuje z dzieckiem polecamy się dodatkowo ubezpieczyć, a przy wakacjach z dzieckiem jest to praktycznie czynność niezbędna. Owszem każda impreza turystyczna zawiera ubezpieczenie podróżne, jednak zazwyczaj są to niskie kwoty, które przy poważniejszych problemach zdrowotnych mogą nie wystarczyć, nie zawierają one także ubezpieczenia od zaostrzenia choroby przewlekłej i Covid-19. Warto się doubezpieczyć, tym bardziej, że są to naprawdę małe kwoty, w zależności od wybranego wariantu, zaczynają się od 100 zł za całą rodzinę.

Warto również przemyśleć kupno Ubezpieczenia od kosztów rezygnacji. Dzieci, szczególnie małe, są dość podatne na różne infekcje i urazy, warto zabezpieczyć się przed sytuacją, kiedy na dzień przed wylotem maluch leży w wysoką gorączką. Wylot w takiej sytuacji jest bardzo ryzykowny i na pewno nie będzie komfortowym wypoczynkiem, rezygnacja natomiast bez ubezpieczenia wiąże się z wysokimi kosztami anulacji (rzędu 95% kosztów zarezerwowanej wycieczki).

 

Czas się spakować

Przed podróżą pamiętaj o spakowaniu:
  • dokumentów niezbędnych w podróży: paszportów / dowodów osobistych rodziców i dziecka
  • odzieży dla malucha na ciepłe i chłodniejsze dni
  • obuwia sportowego, sandałów i klapek
  • odzieży na plażę: stroju kąpielowego, szlafroka, czapki, chustki z daszkiem lub kapelusza, okularów przeciwsłonecznych
  • kosmetyków dziecięcych, do których dziecko jest przyzwyczajone i które nie wywołują alergii. Pamiętaj o kremach do opalania z wysokim filtrem UV!
  • apteczki – zabierz ze sobą środek przeciwgorączkowy i przeciwzapalny, syrop na kaszel, żel łagodzący skutki ukąszeń owadów, maść na poparzenia słoneczne oraz środek przeciwbiegunkowy i uzupełniający minerały
  • zabawek
  • mleka w proszku i kaszek dla najmłodszych turystów
  • kilku smoczków

Wszystkie rodzaje składanych wózków dla dzieci do 2 lat przewozi się w ramach bagażu bezpłatnego. W większości przypadków wózek może zostać oddany dopiero w momencie wejścia na pokład samolotu.

 

 

A więc w drogę!

Aby uniknąć niepotrzebnego stresu opisz dziecku, jak przebiega lot, i uprzedź, że może się spodziewać dużego hałasu silników samolotu. Dzieci są wrażliwe na zmiany ciśnienia i dotkliwie je odczuwają. Aby złagodzić te nieprzyjemne wrażenia, podaj dziecku jedzenie lub picie w czasie startu i lądowania. Ważne, by przełykało w tym czasie. Niemowlęciu można podać butelkę z woda lub sokiem. Starsze dzieci powinny pić wodę lub sok przez słomkę. Aby dziecko się nie nudziło podczas lotu warto zabrać na pokład samolotu zabawki, które zajmą jego uwagę na dłużej - świetnie sprawdzi się lalka z kompletem ubranek lub zestaw klocków, kilka nowych nabytków, znikopis lub blok rysunkowy, kredki, kolorowanki, książeczki do czytania, krzyżówki, książeczki z zagadkami

 

 

Udanych wakacji!